Blog basenowy

sklepu baseny ogrodowe warszawa

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Dodał: admin Dnia: 24 kwietnia 2019

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Luksus na który każdy może sobie pozwolić

Ogrodowe baseny przenośne stają się coraz bardziej popularne. Jeszcze niedawno z powodu wysokich cen tych produktów stać na nie było niewielu. Obecnie już za kilka tysięcy złotych możemy mieć  wytrzymały basen rozporowy lub stelażowy o długości  5 – 7 m.  i 1,2 – 1,4 m.  wysokości . I nie są to małe baseniki dla dzieci a duże konstrukcje w których pomieści się nawet kilkanaście osób dorosłych.  Poza tym już za kilkaset złotych możemy kupić mniejszy model , np. okrągły basen rozporowy o średnicy około 4 m.

Rodzaje basenów ogrodowych

Baseny ogrodowe możemy podzielić na stacjonarne i przenośne. Najbardziej wytrzymałe są baseny stacjonarne.  Coraz więcej firm specjalizuje się w ich budowie a dzięki zastosowaniu coraz nowocześniejszych technologii cena jest coraz niższa. Jednak nadal jest to spory wydatek na który nie każdy może sobie pozwolić. Oprócz tego budując basen stacjonarny na stałe zmieniamy wygląd naszego ogrodu, dlatego warto podjąć decyzję o jego budowie już podczas tworzenia jego planu. Musimy też pamiętać, że aby wybudować basen o powierzchni przekraczającej 30 m2 musimy mieć odpowiednie pozwolenie na budowę z urzędu któremu administracyjnie podlegamy. Jeśli wielkość basenu nie przekracza 30 m2 musimy tylko zgłosić  budowę. Jeśli zdecydujemy się na basen przenośny, nie musimy się tym martwić. A współczesne baseny rozporowe i stelażowe, tak samo jak stacjonarne,  nadają się także do aktywnego pływania, nie tylko do wylegiwania się w wodzie. Ich rozkładanie nie jest już tak kłopotliwe jak w przeszłości  – większość modeli można rozłożyć w mniej niż godzinę , niemniej do rozłożenia basenu stelażowego potrzeba współpracy dwóch, trzech osób

BASENY DMUCHANE

Najtańsze i najmniej trwałe, z najbardziej podstawową konstrukcją. Ich ceny zaczynają się już od 30 zł. Rozłożenie dmuchanych basenów zajmuje zaledwie parę minut, są w większości dość małe. Służą nam zazwyczaj przez jeden sezon , ponieważ łatwo jest je uszkodzić przez przebicie, materiał z którego są zrobione ulega pod wpływem promieniowania słonecznego znacznemu osłabieniu.  Nie są to baseny do pływania , nurkowania lub dla większej liczby osób. Są jednak idealnym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi ponieważ są bezpiecznym miejscem dla ich zabawi. W prosty sposób można się też w nich ochłodzić w upalne dni.

Zobacz w sklepie

BASENY ROZPOROWE

Baseny rozporowe to model pośredni między basenami dmuchanymi a stelażowymi. Mówimy tu i o konstrukcji i o cenie. Są bardziej wytrzymałe niż dmuchane a słabsze niż stelażowe. Najmniejsze możemy już dostać za około 300 zł a większe kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Baseny rozporowe są znacznie pojemniejsze niż baseny dmuchane i potrafią być bardzo głębokie. Z tego powodu  często doczepiane są do nich gotowe drabinki. Można w nich pływać  a w niektórych nawet nurkować. Sztywność i kształt basenów rozporowych nadaje im ciśnienie hydrostatyczne, które na ściany basenu wywiera znajdująca się w nim woda. Dlatego też wszystkie modele są okrągłe. Mają specjalnie wykończenie u góry w postaci kołnierza napełnianego powietrzem, który powoduje dostosowywanie się brzegu basenu do wysokości lustra wody. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i przydatne, ponieważ basen zmienia swoją wysokość w zależności od ilości wody, która w nim jest. Dużą wytrzymałość zawdzięczają materiałom, z których są wykonywane (poliester i PCV), dlatego można się nimi cieszyć przez wiele lat. Rozłożenie basenu rozporowego, po nabraniu wprawy, zajmuje około pół godziny.

Zobacz w sklepie

BASENY STELAŻOWE 

To najbardziej wytrzymałe i najdroższe z basenów ogrodowych. Możemy się nimi cieszyć przez kilkanaście lat od zakupu. Najtańsze modele kupimy już za około 500 zł, największe modele za około kilkanaście tysięcy zł. Baseny stelażowe są odpowiednie do pływania i nurkowania dla pojedynczych osób ale też dla dziesięciu i więcej osób. Mogą być okrągłe lub prostokątne. Ich ścianki są usztywniane metalową konstrukcją zwaną stelażem i wypełnione PCV.  Dość długo się je rozkłada –  rozłożenie konstrukcji, dopasowanie stelażu oraz zamontowanie pomp wymaga dodatkowego czasu jednak jest to inwestycja na lata.

Zobacz w sklepie

Sprawdź jakie akcesoria basenowe wymagane są do prawidłowego użytkowania basenu ogrodowego

Poradniki basenowe